Tudnivalók külföldi állampolgár magyarországi cégalapításáról

Külföldi állampolgároknak

Cégalapítás Magyarországon külföldi állampolgár részére is lehetséges. Ennek sajátos szabályairól érdemes megbízható forrásból tájékozódni.

Külföldön alapított és működő cég Magyarországon fióktelepet, kereskedelmi képviseletet vagy akár önálló gazdasági társaságot is létrehozhat. Az ügyintézéshez esetenként be kell mutatni a három hónapnál nem régebbi cégkivonat és a létesítő okirat hiteles fordítását. Leggyakrabban a hivatalos, hatóság által kibocsátott papír alapú dokumentumra van szükség.

A kereskedelmi képviselet egy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeti egység, mely nyilvántartásba vétellel alakul meg és csak a bejegyzés után kezdheti meg működését. Habár vállalkozási tevékenységet a kereskedelmi képviselet nem végezhet a saját nevében, arra jogosult, hogy a képviselet működtetésével kapcsolatos szerződéseket a külföldi cég nevében és javára megkösse, a vállalkozás nevében szerződéseket közvetítsen, a szerződéskötéseket előkészítse, illetve, hogy reklám-, propaganda- és tájékoztatási tevékenységeket folytasson.

Külföldi cég Magyarország területén fióktelepen keresztül végezhet tevékenységet. A fióktelep jogosult arra, hogy az anyacég nevében szerződéseket kössön, kötelezettségeket vállaljon, de nem végezhet képviseleti tevékenységet a külföldi vállalkozás nevében.

Azok a személyek, akik a cégbejegyzésre jogosultak a bejegyzési kérelem beadása után, de a tényleges bejegyzés előtt is eljárhatnak a fióktelep nevében, amennyiben a dokumentumokban feltüntetik, hogy a fióktelep „bejegyzés alatt” áll, így jelenleg csak „előfióktelep”. A fióktelep tevékenység végzésébe azonban csak akkor kezdhet, ha már bejegyezték és cégnyilvántartásba vették.

A nyilvántartásba vett fióktelep jogilag nem minősül különálló szervezetnek az alapító külföldi cégtől, de devizabelföldinek tekinthető, ezért néhány törvényi szabályozás kivételével, azonos bánásmódban részesül, mint a hazai székhelyű vállalkozások. A fióktelep iparűzési adó tekintetében a belföldi társaságokhoz hasonló szabályozás alá esik, és egy kis kivétellel a társasági adó megfizetése is az általános hazai szabályozás szerint működik, annyi különbséggel, hogy a telephely közvetítésével elért bevétel 5%-a a fióktelep adózás előtti eredményét megnöveli. A munkavállalók után a fióktelepeknek a 27%-os szociális hozzájárulási adót igen, de a 1,5%-os szakképzési hozzájárulást nem kell megfizetnie. A külföldi vállalkozás és hazai fióktelepe közötti tranzakciók mentesek az általános forgalmi adótól.

A külföldi cégnek a fióktelep működéséhez és az esetleges tartozások kiegyenlítéséhez kötelessége biztosítani a szükséges összeget, vagyont. A fióktelep tevékenysége során keletkezett tartozásért a fióktelep és az anyacég egyetemlegesen és korlátlanul felel, de adósnak a külföldi vállalkozás tekintendő. A végrehajtás hatálya a külföldi vállalkozás minden belföldön található vagyonára kiterjed. Ha az anyacég ellen külföldön indul fizetésképtelenségi eljárás, akkor az eljárás kezdetétől számított 10 napon belül a fióktelepnek jelentenie kell azt a helyi cégbíróságnál és közlemény megjelenését kell kezdeményeznie a cégközlönyben.

A fióktelepnek nem lehet olyan személy a képviselője, aki valamelyik foglalkozástól jogerős bírói eltiltással rendelkezik, vagy jogerősen szabadságvesztésre ítélték valamilyen bűncselekmény elkövetése miatt és még hátrányos jogkövetkezmény alatt áll.

Mind a kereskedelmi társaság, mind a fióktelep alkalmazottai esetében a külföldi cég gyakorolja a munkáltató jogokat a fióktelepen keresztül, így az alkalmazottak az anyacéggel állnak jogviszonyban.

A külföldi vállalkozásnak vagy külföldi magánszemélynek, ha gazdasági társaságot alapít Magyarországon, a cégjegyzékben meg kell jelölni egy magyarországi lakhellyel rendelkező kézbesítési megbízott nevét és lakóhelyét. A kézbesítési megbízásra vonatkozó minden bizonyító erejű magán-, és közokiratot mellékelni kell a cégbejegyzésnél. A kézbesítési megbízott feladata, hogy a külföldi cégvezető számára, a hatóságoktól érkező hivatalos leveleket átvegye és az átvételt követő 15 napon belül továbbítsa.

Habár a külföldi állampolgárok és cégek által Magyarországon végzett tevékenységek számos szempontot figyelembe véve, olyan elbírálás alá esnek, mint a hazai vállalkozások, érdemes megbízható segítséget kérni, hogy biztosan megfeleljünk minden szabályozásnak. Forduljon bizalommal a LOGOSZ cégcsoporthoz, ami lelkiismeretes tájékoztatást nyújt a külföldiek hazai cégalapítását érintő aktuális törvényi szabályozásokról és kézbesítési megbízást is vállal!


Forrás: apostille.org.hu